Ako každý človek si chcem, ak je to len trochu možné, uľahčiť život. A vstávanie zavčasu k sliepkam resp. ich večerné zatváranie bolo "obťažujúce" :-)
Preto som sa niekedy na jar 2020 rozhodol pomôcť si aspoň v tomto a začal som hľadať možnosti a spôsoby ako zautomatizovať otváranie a zatváranie kurína.
Videl som veľa hotových riešení, od pár eurových až po tie čo stáli stovky eur. Tým lacným som neveril, tie drahé ma zase odrádzali svojou cenou. A hlavne, väčšina z nich bola na princípe lanka, ktoré dvíhalo dvierka - to sa mi z pohľadu bezpečia obyvateliek zdalo veľmi zle doriešené, taká líška alebo kuna by nemali problém aj zatvorené dvierka nadvihnúť a dostať sa do kurína.
Padlo rozhodnutie že to chce niečo pevnejšie a odolnejšie. Voľba padla na starú nevyužitú akumulátorovú vŕtačku s obojstranným chodom, čo presne vyhovovalo mojej požiadavke - použiť závitovú tyč s matkou. Pevné, odolné a robustné riešenie, ktoré ani líška neprekoná. Druhou otázkou bola elektronika.
Keďže som všetko robil "na kolene" tak aj elektroniku som hľadal už nejakú hotovú, no na to čo som potreboval (napájanie batériou resp. spínacím zdrojom) žiadne spínacie hodiny do zásuvky nepripadali do úvahy. A tak som skombinoval viaceré hotové elektronické moduly tak aby robili to čo som od systému očakával - otváranie a zatváranie dvierok na kuríne podľa hodín.
Elektronika mala byť umiestnená v priesvitnej krabičke, vŕtačka s dvierkami, koncovými spínačmi a ostatnými mechanickými časťami primontovaná na OSB doske, ktorá by sa priskrutkovala na otvor kurína.
Nasledovali dni a týždne testovania, zapájania, prepájania všetkých obvodov tak aby systém fungoval. No už vtedy sa mi nepozdávalo umiestnenie vypínačov priamo pri dvierkach, resp. hlavne v spodnej časti - uvedomoval som si že časom sa tam nazbiera špina a neporiadok od sliepok čo bude robiť do budúcna problémy.
Ale aspoň som si otestoval funkčnosť samotnej elektroniky, jej vzájomného prepojenia a samotného nastavenia pomocou času. Popri tom prišiel nápad na otváranie aj podľa svetla na svetelný senzor - čas by som počas roka musel chodiť prestavovať keďze slnko, resp. západ a východ slnka sú v každom ročnom období iné. A tak sa elektronika rozšírila o prvý mnou vyrobený plošný spoj s jedným relé a pár konektormi.
Konečný produkt bola zmes rôznych súčiastok a káblov. Nevyzeralo to profesionálne ale fungovalo to. Teraz to už len chcelo premyslieť si a pohrať sa s mechanickou časťou a redizjanom, hlavne čo sa týkalo koncových spínačov a zmenšiť celý systém - použiť len motor, nie celú vŕtačku.
O tom v druhej časti: Výroba automatických dvierok na kurín, časť 2